očkování proti klíšťové meningoencefalitidě

Klíšťová meningoencefalitida je akutní onemocnění centrálního nervového systému vyznačující se vysokými horečkami, schváceností, úpornými bolestmi hlavy, zvracením a v těžších případech poruchami vědomí nebo obrnami končetin.

Mnoho infekcí virem klíšťové meningoencefalitidy proběhne zcela bez příznaků nebo s minimálními příznaky (tzv. letní chřipka). Těžší průběhy ale nejsou vzácné, zvláště ve vyšším věku. Po prodělané nemoci často přetrvávají bolesti hlavy, únava a poruchy koncentrace typicky několik měsíců. Vzácně může klíšťová meningoencefalitida vést k trvalým následkům ve formě obrn končetin a vyjímečně i k úmrtí.

Infikovaná klíšťata se vyskytují v přírodních ohniscích střední a východní Evropy, u nás nejvíce ve středních a jižních Čechách, ohnisko je i na Ústecku a Děčínsku. Výskyt onemocnění souvisí s aktivitou klíšťat - od dubna do listopadu. Teoreticky možný je i přenos tepelně neošetřeným mlékem infikovaných zvířat.

Očkování proti klíšťové meningoencefalitidě sestává ze 3 aplikací vakcíny, odstupy jsou 1-3 a 5-12 měsíců (dle druhů vakcíny). Očkování brání onemocnění s vysokou účinností až 99%, ochrana nastupuje již po 2. aplikaci, trvá 3-5 let, poté je nutné přeočkování.

Očkování je doporučeno u osob s rizikem expozice klíštěti v endemické oblasti (rekreace, turistika, rybaření, houbaření, zahrádkaření, chalupaření...)

Očkování se provádí v ordinaci za cenu 900 Kč / 1 dávku, cena se může měnit v závislosti na ceně vakcíny. Od 1.1.2022 je očkování u osob > 50 let hrazeno ze zdravotního pojištění.